Stosowanie certyfikatów SSL jest dziś absolutnie podstawową metodą zabezpieczania przesyłania danych pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową użytkownika. Dzięki certyfikatom SSL, użytkownicy Twojej strony internetowej zyskują pewność, że ich dane, przesyłane przez Internet, są bezpieczne. Jest to szczególnie istotne, w przypadku sklepów internetowych i wszystkich innych stron, gdzie przesyłane są dane które nie powinny zostać ujawnione. Gdyby nie one, Twoje hasło do konta bankowego mogłoby być w bardzo prosty sposób przechwycone. Zabezpieczenie każdej strony internetowej certyfikatem SSL staje się obecnie standardem z którym nie powinniśmy walczyć.
Podstawowe zalety certyfikatów SSL
- Pozycjonowanie – strony internetowe posiadające zainstalowany certyfikat SSL wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwarek internetowych.
- Wiarygodność – zielona kłódka przy pasku adresu budzi większe zaufanie do Twojej strony internetowej, przez co jest lepiej widziana w oczach użytkowników.
- Pewność – aktualnie dostępne certyfikaty SSL nie zostały jak dotąd złamane. Możesz mieć pewność, że dane użytkowników będą bezpieczne.
- Zgodność z normami – stosowanie certyfikatów SSL jest obecnie wymaganiem GIODO dla wszystkich stron internetowych przetwarzających dane osobowe. Dodatkowo – niektóre systemy płatności elektronicznych wymagają stosowania certyfikatów aby można było zintegrować te narzędzia ze stroną internetową.
Zastanawiając się nad tym czy warto zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie internetowej – należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że obecne wersje przeglądarek internetowych – na stronach które zawierają formularze pobierające dane od użytkowników – wyświetlają komunikaty informujące o tym że strona nie jest bezpieczna.
Darmowy czy płatny certyfikat?
Przy wyborze certyfikatu SSL należy pamietać o tym, że płatne certyfikaty oferują gwarancję finansową wystawcy certyfikatu. To znaczy, że w przypadku złamania połączenia zabezpieczonego certyfikatem – firma wystawiająca certyfikat – pokrywa koszty związane z ujawnieniem zaszyfrowanych informacji do kwoty określonej w ofercie certyfikatu. Dlatego też, skorzystanie z płatnego certyfikatu jest absolutnie niezbędne, kiedy w grę wchodzą jakiekolwiek dane finansowe czy wrażliwe.
Dla małych stron internetowych, wizytówek i blogów – dobrym rozwiązaniem może być darmowy certyfikat Let’s Encrypt. Należy jednak pamiętać, że nie jest on objęty żadną gwarancją wystawcy. Niektóre firmy hostingowe, w tym AttHost oferuje integrację z Let’s Encrypt, przez co włączenie certyfikatu dla strony ogranicza się jedynie do włączenia odpowiedniej opcji w panelu administracyjnym.