WordPress 5.3 został wydany 12 listopada 2019 roku. Warto przyjrzeć się co nowego możemy spodziewać się w najnowszej wersji tego popularnego systemu CMS. Oprócz poprawek bezpieczeństwa mamy wiele nowości.
Edytor blokowy
Nowy WordPress to duża liczba zmian w edytorze blokowym. Działa on teraz dużo szybciej, ponadto – został rozbudowany o większą liczbę bloków. Pozwoli to na lepsze zapanowanie nad treścią witryny, bez stosowania dodatkowych, ciężkich wtyczek.
Obsługa przesyłania obrazów
Ulepszono przesyłanie obrazków. Bardzo duże pliki graficzne będą automatycznie skalowane do maksymalnego rozmiaru 2560px, który został uznany za maksymalny rozmiar pliku graficznego który można swobodnie umieścić na stronie internetowej. Dodatkowo – zdjęcia są automatycznie obracane zgodnie z ich metadanymi. Nie musimy się już o to sami martwić.
Raport stanu witryny
Nowy raport stanu witryny w dużo bardziej precyzyjny sposób prezentuje co na stronie działa poprawnie, a co należałoby jeszcze poprawić. Dzięki temu – łatwiej będzie zidentyfikować potencjalne problemy z witryną.
Weryfikacja adresów email administratorów
Kto pamięta o tym aby aktualizować informację o adresie email konta w WordPressie? Teraz WordPress sam będzie o tym przypominał. Raz na 6 miesięcy – wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie, że adres email przypisany do konta jest wciąż aktualny.
Wsparcie dla PHP 7.4
Najnowsza wersja WordPressa deklaruje pełne wsparcie dla najnowszej wersji PHP, która niebawem zostanie wydana w stabilnej wersji.
Nowy motyw – Twenty Twenty
Nowy WordPress to nowy domyślny szablon. Nowy szablon jest zdecydowanie dobrą zmianą. Jest ciekawy, świeży i przejrzysty. Pokazuje co można osiągnąć w WordPressie kiedy szablon w pełni wspiera i integruje się z edytorem Gutenberg.
Wizualne poprawki panelu administracyjnego
Cały panel administracyjny ma lekko zmienioną kolorystykę – wszystko jest bardziej kontrastowe i dzięki temu lepiej widoczne. Poprawki miały na celu poprawę dostępności.
Jak przeprowadzić aktualizacje?
Jeśli korzystamy ze starszej wersji WordPressa – aktualizacja możliwa jest z poziomu panelu witryny. Stosowne powiadomienie pojawiło się na zakładce „Kokpit”.