Czym jest hosting współdzielony?

Najpopularniejszą usługą, która pozwala na umieszczenie własnej strony w Internecie jest hosting współdzielony. Firmy oferujące hosting współdzielony dzielą zasoby jednego, bardzo wydajnego serwera na wielu klientów korzystających z tej samej maszyny. Dzięki temu, że z jednego serwera korzysta wielu klientów – koszt podstawowego konta, zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych rocznie. Usługi te, administrowane są w całości przez firmę hostingową, klient otrzymuje wygodny panel administracyjny, który pozwala na proste i szybkie zarządzanie kontem. Poniżej chciałem zaprezentować kilka zalet i wad hostingu współdzielonego.

Hosting współdzielony jest tani

Koszt serwera dedykowanego, zbudowanego w oparciu o serwerowe komponenty to koszt od około 250 zł miesięcznie (nie licząc kosztów administratora). Tymczasem – usługi hostingu współdzielonego w sprawdzonej firmie rozpoczynają się od kosztu poniżej 100 zł rocznie.

Stała opieka administracyjna

Nie musisz znać się na administracji serwerów, sieciach, sprzęcie. Wszystkim tym zajmuje się firma hostingowa. Serwery firmy hostingowej są stale monitorowane i w razie problemów – wszystkie usterki usuwane są bez naszego udziału. Usługa po prostu działa.

Łatwość użytkowania

Otrzymujesz prosty w użyciu panel administracyjny ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami do zarządzania Twoim kontem hostingowym. Wszystkim zarządzasz przez przeglądarkę internetową. Dodatkowo firmy hostingowe zwykle oferują rozbudowaną pomoc na swoich stronach internetowych, w której opisane jest większość problemów, z którymi możesz się spotkać używając usługi.

Wydajność hostingu

Na pojedynczym serwerze – firmy hostingowe umieszczają po kilkaset kont swoich klientów. Oczywiście maszyny którymi dysponują, są znacznie mocniejsze niż ta, kosztująca 250 zł miesięcznie o której pisałem wcześniej. Mimo to – należy mieć świadomość, że nie tylko my korzystamy z tego serwera i użycie zasobów przez innych użytkowników ma na pewno wpływ na to, jak działają nasze strony internetowe. Należy zwrócić szczególną uwagę i wypytać firmę w której mamy, bądź planujemy wykupić hosting, o politykę współdzielenia zasobów i dokładne parametry usługi. Niestety – mimo, że na chwilę obecną dysponujemy narzędziami pozwalającymi na precyzyjne określenie parametrów kont – firmy hostingowe tego nie robią (tak – nawet te z polskiej czołówki!). Parametry kont są często ukrywane i traktowane uznaniowo. W mojej ocenie – takie podejście całkowicie dyskwalifikuje firmę do profesjonalnych zastosowań.

Standardowa konfiguracja serwera

Potrzebujesz oprogramowania, którego nie ma na serwerze? Musisz pisać do administratorów serwerów i prosić o zainstalowanie. Może się okazać, że oprogramowanie to, będzie wymagało zmian w konfiguracji serwera – wówczas niestety niczego nie uzyskamy. Zdany jesteś na standardową, domyślną konfigurację serwerów i nie możesz nic zmienić.

Cierpienie za grzechy innych?

Wyobraź sobie, że inny klient, na tym samym serwerze zaczyna rozsyłać spam. Taki serwer wówczas szybko dostaje się na listy RBL i cała poczta wychodząca z serwera jest blokowana. Efekt jest taki, że masz problem z wysyłaniem wiadomości email – wiadomości te po prostu nie dochodzą.

Dla osób prywatnych oraz małych i średnich firm – zalety hostingu współdzielonego całkowicie kompensują jego wady – hosting współdzielony jest dla nich doskonałym wyborem!