Czym jest OpenStack i dlaczego warto się nim zainteresować?

Temat chmur obliczeniowych z każdym rokiem zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na migracje do chmury publicznej, bądź też na budowę prywatnych rozwiązań. Dla tych ostatnich właśnie idealnym rozwiązaniem jest OpenStack.

Czym jest OpenStack?

OpenStack jest zestawem narzędzi służących do budowania prywatnych oraz publicznych chmur obliczeniowych. Idea projektu powstała w 2010 roku i została zapoczątkowana przez Rackspace oraz NASA. OpenStack jest projektem wydanym na licencji Apache License 2.0, co oznacza, że możemy wykorzystywać go za darmo, nawet do celów komercyjnych. Na dzień dzisiejszy – jest to bardzo rozbudowany i dojrzały projekt, wspierany przez wiele firm takich jak: Red Hat, Huawei, IBM, NTT, Ericsson, Cisco, OVH, Rackspace, Fujitsu, Intel.

Komponenty OpenStack

Od strony technicznej, OpenStack składa się z szeregu modułów – dzięki temu możemy wdrożyć jedynie te funkcje które są dla nas niezbędne. Poniżej – wymienię niektóre z nich:

  • keystone – zarządzanie użytkownikami oraz uwierzytelnianiem,
  • glance – tworzenie oraz zarządzanie obrazami maszyn wirtualnych,
  • neutron – usługa odpowiedzialna za zarządzanie siecią,
  • swift – obiektowy magazyn danych,
  • cinder – blokowy magazyn danych,
  • horizon – przeglądarkowy interfejs użytkownika.

Integracja poszczególnych komponentów odbywa się poprzez API które oferowane jest przez każdą z usług OpenStack.
OpenStack jest bardzo ciekawym zbiorem usług, któremu zdecydowanie się warto przyjrzeć. W najbliższym czasie na blogu pojawi się więcej artykułów opisujących moją przygodę z OpenStack.