Tomasz Szulborski

Jak sztuczna inteligencja może pomóc w marketingu?

Sztuczna inteligencja to koncepcja, która istnieje już od dłuższego czasu. Jednak wraz z postępem technologicznym i możliwościami przechowywania danych, AI stała się bardziej dostępna i może być wykorzystywana, aby uczynić Twoje życie znacznie łatwiejszym.

W rzeczywistości możesz już korzystać z jakiejś formy AI, nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Mówimy tu o firmach takich jak Google czy Facebook, które wykorzystują algorytmy do poznania Twojego zachowania w sieci, aby móc pokazać Ci spersonalizowane reklamy oparte na tym, co o Tobie wiedzą. Chociaż ma to swoje zalety – takie jak możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na kampaniach marketingowych poprzez kierowanie reklam tylko do osób potencjalnie zainteresowanych tematem, ma również wady – zwłaszcza gdy chodzi o obawy dotyczące prywatności. Jednakże, pomimo wszelkich potencjalnych wad związanych z nimi, sztuczna inteligencja pomaga ułatwić nam życie poprzez automatyzację żmudnych zadań, które w przeciwnym razie musielibyśmy wykonywać ręcznie.

AI może pomóc w śledzeniu klientów

Jedną z największych korzyści z wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu jest możliwość śledzenia Twoich klientów w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że otrzymasz natychmiastowe dane o tym, jak ludzie wchodzą w interakcje z Twoimi treściami, co pozwala na wprowadzenie odpowiednich zmian. Na przykład, jeśli ktoś przestaje angażować się w jeden fragment treści po czterech dniach i zaczyna angażować się w inny, może to oznaczać, że istnieje problem z tym, co czytali wcześniej lub być może był problem z tym, jak długo zajęło im znalezienie czegoś użytecznego na twojej stronie.

Możesz również wykorzystać AI do śledzenia klientów w sklepie. Sklepy już wiedzą, gdzie konsumenci wydają swoje pieniądze, ale teraz zaczynają wdrażać technologię w swoich sklepach, aby mogli dokładnie zobaczyć, kto przechodzi przez drzwi i kiedy je odwiedza. Mając te informacje na wyciągnięcie ręki, sprzedawcy mogą odpowiednio dostosować swoje doświadczenia z klientami, personalizując to, co i gdzie pokazują, tak aby każdy odwiedzający widział zawsze odpowiednie produkty.

AI pomaga w targetowaniu klientów

AI może pomóc Ci kierować klientów za pomocą spersonalizowanych reklam:

  • AI może pomóc Ci zrozumieć, czego chcą i potrzebują Twoi klienci.
  • AI może pomóc Ci zrozumieć potrzeby Twojego klienta.
  • AI może pomóc w zrozumieniu zainteresowań klienta.
  • AI może pomóc zrozumieć preferencje klientów i zasugerować, które produkty będą dla nich odpowiednie do wypróbowania zgodnie z ich preferencjami.

AI pomaga obniżyć koszty marketingu

W miarę jak AI staje się bardziej wyrafinowana i zaczyna przejmować zadania, które są powtarzalne i rutynowe, możliwe stanie się zmniejszenie kosztów marketingowych przez firmy. Sposoby te obejmują:

  • Automatyzacja powtarzalnych zadań, takich jak wypełnianie formularzy, tagowanie zdjęć czy pisanie podstawowych wiadomości e-mail.
  • Tworzenie spersonalizowanych reklam na podstawie danych o klientach, zamiast polegać na ręcznie tworzonych treściach. Dzięki temu nie trzeba płacić komuś innemu za stworzenie nowej reklamy za każdym razem, gdy chcemy uzyskać jedną konkretną informację o kliencie (np. przedział wiekowy).
  • Zmniejszenie liczby osób potrzebnych do pracy w marketingu poprzez automatyzację niektórych jego aspektów lub sprawienie, że osoby pracujące w tym obszarze będą bardziej wydajne dzięki swoim umiejętnościom zarządzania czasem.

Sklepy mogą również wykorzystać AI do śledzenia klientów online i w sklepie. Mając te informacje na wyciągnięcie ręki, sprzedawcy mogą odpowiednio dostosować swoje doświadczenie klienta, personalizując, co i gdzie jest wyświetlane, tak aby każdy odwiedzający zawsze widział właściwe produkty. AI może pomóc Ci zrozumieć zainteresowania i preferencje Twoich klientów. AI może pomóc Ci zrozumieć potrzeby różnych klientów, które mogą być różne od siebie w zależności od ich demografii, takich jak wiek, płeć i lokalizacja. AI może pomóc Ci dowiedzieć się, czego dokładnie chcą i potrzebują ci klienci, analizując wszystkie dane, które zostały zebrane o nich za pośrednictwem Twojej strony internetowej lub aplikacji.

AI potrafi robić zautomatyzowane raporty

AI może zautomatyzować raporty, aby pomóc Ci podejmować lepsze decyzje na podstawie danych. Na przykład, AI może zrobić zautomatyzowane raporty, które dają ci obraz twojej firmy i jej wydajności, patrząc na wszystkie dane w czasie rzeczywistym. To jak posiadanie asystenta, który nie śpi ani nie robi przerw i zawsze będzie dla Ciebie!

AI może również pomóc w analityce predykcyjnej, aby przewidzieć, jacy klienci przejdą przez twoje drzwi w przyszłym roku, a nawet za pięć lat, w oparciu o ich historię i wzorce zachowań. Jest to nieocenione narzędzie dla firm, ponieważ pomaga im przygotować się na przyszłe wydarzenia, zanim się wydarzą, ułatwiając im planowanie z wyprzedzeniem i wprowadzanie zmian w razie potrzeby.

Zalety wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu

Sztuczna inteligencja to game changer w marketingu cyfrowym, który pomoże Ci w zaangażowaniu klientów, targetowaniu, raportowaniu i redukcji kosztów.

AI pomaga firmom podejmować lepsze decyzje, analizując dane o swoich klientach i używając algorytmów uczenia maszynowego, aby przewidzieć, jakich produktów lub usług mogą potrzebować w następnej kolejności. Na przykład, jeśli masz stronę internetową e-commerce z tysiącami jednostek magazynowych, AI może przeanalizować historię zakupów każdego klienta, aby dostarczyć rekomendacje, które z większym prawdopodobieństwem doprowadzą do konwersji niż tradycyjne działania marketingowe, takie jak kampanie e-mailowe lub retargeting reklamowy.

AI pomaga również marketerom zautomatyzować zadania, takie jak lead scoring, dzięki czemu mogą oni poświęcić mniej czasu na procesy manualne, takie jak zarządzanie kontami, a więcej na działania o wysokiej wartości, takie jak planowanie strategiczne możliwości wzrostu lub rozwój nowych produktów. Zdolność systemów AI do uczenia się na podstawie poprzednich interakcji oznacza, że z czasem narzędzia te będą coraz dokładniej przewidywać, czego chcą Twoi idealni klienci – co oznacza lepsze wyniki, gdy przyjdzie czas na konwersję sprzedaży!

Podsumowanie

Jesteśmy podekscytowani tym, jak sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki sprzedajemy produkty, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie będzie to natychmiastowa zmiana gry. AI będzie stawać się coraz bardziej użyteczna w miarę upływu czasu, ale na razie może jedynie pomagać marketerom w ich pracy. Nadal potrzeba kreatywności i innowacji, aby strategia marketingowa odniosła sukces; AI jest tylko po to, aby pomóc zautomatyzować niektóre z powtarzalnych zadań, dzięki czemu ludzie mogą skupić się bardziej na wymyślaniu nowych pomysłów.

O autorze Pokaż wszystkie posty

Tomasz Szulborski