Role użytkowników w WordPressie

Zakładasz pierwszą stronę. Tylko Ty masz konto w panelu administracyjnym witryny. Problem uprawnień w zasadzie nie istnieje. Czas jednak mija. Strona się rozrasta, a Twoje potrzeby wzrastają. Pojawia się nowy współpracownik, chcesz dać dostęp do panelu firmie zajmującej się pozycjonowaniem, czy też ktoś inny z jakiegoś powodu powinien otrzymać dostęp do panelu strony. Czy każde, nowe konto powinno posiadać uprawnienia administratora witryny? Niekoniecznie. Z pomogą przychodzą wówczas role użytkowników które możemy zdefiniować w WordPressie.

Jak dodać nowego użytkownika?

Aby dodać nowe konto użytkownika w WordPressie, przechodzimy na zakładkę „Użytkownicy” i „Dodaj nowego”. Do wypełnienia mamy poniższy formularz, w którym minimum co należy wypełnić to pola „Nazwa użytkownika”, „E-mail” oraz „Rola”.

Przydzielając nowemu użytkownikowi rolę, należy wybrać minimalne uprawnienia które powinien mieć aby wykonać to, do czego użytkownik jest tworzony. Nigdy nie nadajemy uprawnień wyższych niż wymaga tego sytuacja.

Jakie mamy role użytkowników w WordPressie?

Standardowo, WordPress daje nam do dyspozycji role:

  • Subskrybent – jest osobą która posiada swój profil na stronie, może edytować jedynie swoje dane i komentować wpisy.
  • Współpracownik – może stworzyć nowy wpis na stronę, ale nie może go samodzielnie opublikować. Wpis przed publikacją musi zostać zaakceptowany przez Redaktora bądź Administratora.
  • Autor – jest uzupełnioną rolą współpracownika o możliwość publikacji własnych wpisów.
  • Redaktor – może dowolnie edytować, tworzyć, usuwać wszystkie wpisy na stronie.
  • Administrator – może wszystko. Oprócz wpływania na treści – ma pełen dostęp do konfiguracji witryny.

Należy pamiętać jeszcze, że dodatkowe role mogą dodawać różnego rodzaju wtyczki – np. WooCommerce, wówczas dokładnego opisu ról należy szukać w dokumentacji przygotowanej przez autorów.