Synchronizacja konfiguracji w Visual Studio Code

Jednym z podstawowych programów, które wykorzystuję codziennie w pracy jest Visual Studio Code. W mojej opinii – jest to obecnie najlepszy i najbardziej użyteczny edytor kodu, z którym miałem do czynienia.

Jego możliwości konfiguracyjne są ogromne i wszystko można dopasować pod siebie, według własnych preferencji. Problem pojawia się jednak kiedy korzystamy z więcej niż jednego komputera. Utrzymanie jednakowej konfiguracji na większej ilości instalacji jest trudne. Choćbym nie wiem jak się starał – zawsze zapomnę o jakiejś opcji. Rozwiązaniem tego problemu jest…

Settings Sync

Rozszerzenie Settings Sync pozawala na synchronizowanie wszystkich rozszerzeń oraz ustawień użytkownika takich jak:

  • skróty klawiaturowe,
  • snippety,
  • ustawienia edytora,
  • konfiguracje rozszerzeń.

Wtyczka Settings Sync, do przechowywania danych, używa GitHuba, a konkretnie narzędzia GitHub Gist. Dzięki temu, naszą konfigurację można w prosty sposób udostępnić, a nawet wyedytować poza samym Visual Studio Code. Przy kolejnym uruchomieniu edytora – wtyczka automatycznie pobierze dane zapisane w serwisie Gist i zaktualizuje konfigurację edytora.

Po instrukcję instalacji i konfiguracji odsyłam do strony wtyczki: Settings Sync – Visual Studio Marketplace.

Cały proces jest bardzo prosty i dobrze opisany. Wtyczka ta jest po prostu niezbędna dla każdego kto używa więcej niż jednego komputera. Nawet jeśli nie używasz wielu komputerów do pracy – i tak warto rozważyć jej użycie – chociażby dla uzyskania kopii zapasowej własnych ustawień.