Tomasz Szulborski

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalut oferują możliwość kupna i sprzedaży cyfrowych tokenów. Ale nie wszystkie są stworzone jednakowo i istnieją pewne znaczące różnice między scentralizowanymi a zdecentralizowanymi giełdami. Ten artykuł wyjaśnia, co sprawia, że zdecentralizowane giełdy kryptowalut są lepsze niż ich scentralizowane odpowiedniki, dlaczego możesz chcieć zacząć korzystać z jednej z nich oraz jakie są zalety i wady każdego typu giełdy.

Czym jest zdecentralizowana giełda kryptowalut?

Zdecentralizowana giełda kryptowalut to giełda, która nie polega na stronie trzeciej. Oznacza to, że nikt nie może zamknąć twojego konta lub zabrać twoich funduszy, więc zawsze masz kontrolę nad własnymi aktywami. Zdecentralizowana wymiana jest często określana jako DEX i jest powszechnie uważana za najlepszy sposób handlu kryptowalutami. Transakcje w zdecentralizowanych giełdach wykonywane są bezpośrednio między użytkownikami (peer to peer) poprzez zautomatyzowany proces. System ten ma na celu uczynienie platformy bardziej bezpieczną, przejrzystą i elastyczną niż jej scentralizowane odpowiedniki.

Zdecentralizowane giełdy mają kilka zalet w porównaniu ze scentralizowanymi alternatywami:

  • Są bardziej bezpieczne: Decentralizacja oznacza, że nie ma jednego punktu awarii, w którym hakerzy mogą celować. Zamiast tego wszystkie transakcje są wykonywane na niezmiennej księdze przez wiele stron, które wspólnie weryfikują swoje działania. To sprawia, że bardzo trudno jest każdemu – w tym deweloperom i właścicielom – popełnić oszustwo lub uciec z pieniędzmi bez wykrycia przez innych w sieci wystarczająco szybko, aby zapobiec poważnym stratom.
  • Są bardziej przejrzyste: Ponieważ każda transakcja jest rejestrowana publicznie na technologii blockchain (zamiast być przechowywana prywatnie w jednej centralnej bazie danych), istnieje większa przejrzystość, jeśli chodzi o to, ile pieniędzy zostało „przetworzonych” na giełdzie.

Wady zdecentralizowanych giełd.

Istnieje jednak kilka wad zdecentralizowanych giełd:

  • Są one wciąż w fazie rozwoju. Chociaż możesz handlować kryptowalutami na różnych zdecentralizowanych giełdach, cały czas jednak ewoluuje to, w jaki sposób budowane są tego typu rozwiązania. Oznacza to, że prawdopodobnie nastąpią zmiany w tym, jak zdecentralizowane giełdy będą działać w przyszłości.
  • Nie są one tak przyjazne dla użytkownika. Aby handlować kryptowalutami na zdecentralizowanych giełdach, potrzebna jest większa wiedza i umiejętności.
  • Bezpieczeństwo. Tak, to zarówno wada jak i zaleta. Idea, która stoi za zdecentralizowanymi giełdami powoduje, że to rozwiązanie jest bardziej bezpieczne. Nie mniej jednak – znalezienie krytycznej luki w bezpieczeństwie którejś z giełd może być tragiczne w skutkach, przez to, że poprawienie oprogramowania bazującego na blockchainie może trwać na tyle długo, że hakerzy mogą zdążyć ukraść środki. Zdecentralizowanej giełdy nie da się wyłączyć w przypadku zauważenia krytycznej luki.

Podsumowanie

Zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe to nowy i ekscytujący sposób, w jaki ludzie mogą handlować swoimi cyfrowymi walutami. Oferują one szereg zalet w stosunku do ich scentralizowanych odpowiedników, w tym zwiększone bezpieczeństwo i większą przejrzystość. Jednak odbywa się to kosztem zmniejszonej wygody. W miarę dojrzewania i upowszechniania się tych platform, wydaje się prawdopodobne, że staną się one coraz bardziej popularną opcją wśród użytkowników, którzy cenią te korzyści.

O autorze Pokaż wszystkie posty

Tomasz Szulborski