Czym jest NFT?

NFT to jest czymś, co w ostatnim czasie bije rekordy popularności na świecie, jak również i w Polsce. Kolorowe obrazki pojawiają się na profilach społecznościowych celebrytów, a co jakiś czas słyszymy o zakupie NFT za rekordową sumę pieniędzy.

Czym tak na prawdę jest NFT?

NFT to skrót od „Non – fungible token”, czyli niewymienialny token. Niewymienialny – czyli nie ma swojego odpowiednika. W przypadku pieniędzy, np. banknot 10 złotowy jest dokładnie tym samym co inny banknot o tym samym nominale. W przypadku tokenów NFT – każdy jest unikalny i niepowtarzalny. Oznacza to jednocześnie, że tokeny NFT nie mają określonej sztywnej wartości i można je traktować podobnie np. do działa sztuki. W praktyce jest to jakaś cyfrowa treść, utworzona na bazie blockchaina. Zazwyczaj przybiera ona formę pliku graficznego, ale wcale nie chodzi tutaj o ten plik graficzny…

Do czego służy NFT?

Pod postacią śmiesznych obrazków – małpek, misiów czy też innych „potworków”, kryje się jednak coś znacznie ważniejszego. To potwierdzenie cyfrowego prawa własności do tokena, które znajduje się na blockchainie. Co nam to daje? Na przykład – dostęp do społeczności, aplikacji, systemów, grup itp. Posiadanie określonego NFT w naszym portfelu kryptowalut to nowoczesna forma autoryzacji, dostępna w świecie web 3.0. Dzięki NFT, w bardzo prosty sposób możemy weryfikować uprawnienia właściciela do cyfrowych zasobów. W chwili obecnej, tokeny NFT najczęściej dają dostęp do specjalnych, elitarnych społeczności. Najdroższe NFT, które możemy kupić za kwoty dużo przekraczające milion złotych pozwalają nam na uczestniczenie w grupach, w których znajdują się przedstawiciele światowego biznesu i show biznesu.

Jak zdobyć NFT?

Aby zdobyć tokeny NFT, najprościej je po prostu kupić na jednej ze służących do tego celu giełd. Najbardziej popularną i największą, jest giełda Opensea. Najwięcej projektów NFT, obecnie zbudowana jest w oparciu o blockchain Ethereum. Każdego dnia powstają nowe projekty NFT i nowe społeczności w okół tych projektów. Angażując się w działanie tych społeczności na wczesnym etapie, można odpowiednio „zasłużyć” i niejednokrotnie otrzymać token za darmo, bądź za bardzo skromną opłatą, zanim trafi on na publiczną giełdę. Należy jednak pamiętać, że świat NFT, przez swoją popularność, jest pełen oszustów, którzy chcą zarobić Twoim kosztem. Wyszukując projekty NFT trzeba poświęcić dłuższą chwilę na weryfikację projektu, aby mieć pewność, że projekt ma sens i daje określoną wartość.