Brave – szybka przeglądarka w klimacie web3

Na rynku dostępnych jest wiele różnych przeglądarek. Jedne – bardziej, inne mniej lubiane. Nie można ukryć, że w tej chwili niekwestionowanym liderem rynku przeglądarek jest Google Chrome. Nie ma co się dziwić, przeglądarka jest prosta, bezpieczna i działa bardzo dobrze. Bardziej świadomym użytkownikom może jednak przeszkadzać to, że za Chrome stoi Google, a sama przeglądarka zbiera dość dużo informacji o tym w jaki sposób poruszamy się w internecie i raportuje te informacje Google. Rozwiązaniem tego problemu może być przeglądarka Brave.

Czym właściwie jest Brave?

Przeglądarka Brave jest super szybką, nastawioną na prywatność, przeglądarką internetową opartą na silniku Chromium. Chromium, czyli tym samym z którego korzysta Google Chrome. Instalując Brave na naszym komputerze otrzymujemy bardzo podobnie wyglądającą i działającą przeglądarkę jak Chrome, jednak pozbawioną kilku jej wad. Ponadto, obsługuje rozszerzenia dostępne dla Google Chrome.

6 powodów aby używać Brave

Prywatność

Korzystając z internetu, na wielu stronach napotykamy skrypty których zadaniem jest śledzenie i analizowanie naszej aktywności. Nie każdy chce aby takie dane były zbierane i analizowane. Brave reklamuje się hasłem „The best privacy online”, a jego główną funkcją jest automatyczne blokowanie różnego rodzaju skryptów śledzących aktywność, reklam i szkodliwego oprogramowania.

Szybkość

Chrome jest znane z tego, że jest przeglądarką powolną i zasobożerną, zwłaszcza jeśli mamy otwarte wiele zakładek. Brave jest po prostu szybszy. Z testów wynika, że Brave potrafi działać nawet 3 krotnie szybciej, używając przy tym 33% mniej pamięci RAM. Zmniejszenie obciążenia komputera przekłada się na dłuższą pracę baterii w urządzeniach mobilnych.

Otwarty kod źródłowy

Brave jest projektem open source. Każdy może dokonać przeglądu kodu źródłowego projektu i każdy może brać udział w jego rozwoju.

Obsługa IPFS

IPFS, czyli czyli InterPlanetary File System (ang. międzyplanetarny system plików) jest protokołem z obszaru web3. Jest zdecentralizowanym protokołem przechowywania i udostępniania plików w internecie.

Integracja z TOR

Wbudowana integracja z siecią TOR, bez potrzeby skorzystania z dodatkowych narzędzi.

Nagrody Brave

Aktywując funkcję „Nagrody Brave” dostajemy możliwość otrzymywania wynagrodzenia za wyświetlanie reklam przez przeglądarkę Brave. Wypłata nagród odbywa się w formie kryptowaluty – tokena BAT, który na koniec miesiąca przelewany jest na nasz portfel kryptowalut.

Środki z reklam można wypłacić i zamienić na tradycyjne pieniądze, można również przekazać je w formie napiwków dla twórców stron internetowych zarejestrowanych w specjalnym programie Brave.

Jak zacząć przygodę z Brave?

Przeglądarkę Brave najlepiej pobrać z oficjalnej strony internetowej – https://brave.com/.

Podsumowując, jeśli obecnie korzystasz z Google Chrome, warto sprawdzić Brave. Doświadczenia z jej korzystania są na prawdę niesamowite.