Czym jest WordPress?

Dopiero zaczynasz przygodę ze stronami internetowymi? Każdy, kto zainteresuje się tematem, z pewnością usłyszy o WordPressie. Czym on jednak jest? Jakie są jego wady i zalety? Czego potrzebujemy do uruchomienia strony na WordPressie?

Czym jest WordPress?

WordPress jest systemem CMS, dzięki któremu możesz w prosty sposób stworzyć swoją stronę internetową. Największą zaletą systemów CMS jest to, że do stworzenia strony nie musisz znać się na programowaniu. Systemy CMS to strony z wbudowanym panelem administracyjnym, który pozwala na edycję treści z poziomu przeglądarki internetowej. Tego typu systemy pozwalają na „wyklikanie” strony, bez ponoszenia wysokich kosztów na programistów. WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem CMS na świecie. Szacuje się, że 34% stron na świecie zbudowanych jest w oparciu o WordPressa. Zatem – może nawet nie wiesz o tym, ale zapewne conajmniej kilka z Twoich ulubionych stron internetowych to właśnie WordPress. Ta strona to także WordPress.

Zalety WordPressa

  • Cena – WordPress jest darmowy. Potrzebujesz jedynie hostingu i domeny.
  • Łatwa i szybka instalacja – wiele hostingów pozwala na użycie przygotowanego przez nich autoinstalatora. Ręczna instalacja również nie jest trudna.
  • Popularność – bez problemu znajdziemy pomoc w przypadku problemów. WordPress ma ogromną i chętną do pomocy społeczność użytkowników.
  • Dynamiczny rozwój – bardzo szybko pojawiają się aktualizacje i rozwiązania wprowadzające nowe funkcje.
  • Wszechstronność – blog? sklep internetowy? wizytówka? Wszystko da się zrobić.
  • Modularność – WordPress może w prosty sposób zostać rozszerzony o nowe funkcje poprzez instalację dodatkowych wtyczek.
  • Motywy – WordPress to również ogromna baza motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych – każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Niskie wymagania od hostingu – do zbudowania strony wystarczy tani i prosty hosting z obsługą PHP i bazy MySQL.

Wady WordPressa

  • Popularność – to jednocześnie zaleta i wada. W przypadku wykrycia nowej luki w WordPressie, zagrożona jest bardzo duża liczba stron w Internecie. Dlatego też jest łakomym kąskiem dla osób analizujących kod źródłowy WordPressa i jego rozszerzeń w poszukiwaniu błędów.
  • Niska wydajność – w przypadku rozbudowanych stron z dużym ruchem – WordPress nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku niezbędna jest migracja na bardziej wyspecjalizowane rozwiązania, bądź też należy poszukać profesjonalnej pomocy w optymalizacji strony.

Czego potrzebujemy do uruchomienia strony na WordPressie?

Do uruchomienia swojej strony internetowej – potrzebujemy jedynie hostingu oraz domeny. Koszt utrzymania tych usług, dla prostej strony nie powinien przekroczyć 200 zł na rok. Zachęcam do zapoznania się z instrukcją instalacji, która opisuje jak uruchomić stronę w oparciu o WordPressa.