Wpisy i strony w WordPressie

Osoby, które po raz pierwszy stykają się z WordPressem, mają często trudność w rozróżnieniu strony od wpisu w WordPressie. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wszystko będzie jasne.

Czym są wpisy?

Wpisy są podstawowym i najważniejszym rodzajem treści w WordPressie. Są to nowe posty na Twoim blogu, artykuły na stronie firmowej czy też aktualności w bardziej rozbudowanych serwisach. Wpisy są oznaczone datą publikacji i wyświetlają się chronologicznie. Można dzielić je na kategorie czy też oznaczyć tagami oraz wyświetlić jedynie treści z wybranej kategorii czy też taga. Archiwizowane są po datach, możemy wyświetlić wpisy opublikowane w wybranym miesiącu czy roku. We wpisach często stosuje się wtyczki do udostępniania treści w mediach społecznościowych oraz udostępnia możliwość komentowania. Dodatkowo – umieszczane są w kanałach RSS. Układamy je zwykle w kategorie powiązane tematycznie. Artykuł który właśnie czytasz to właśnie wpis.

Czym są strony?

Strony natomiast to stałe elementy witryny takie jak strona kontaktowa, regulamin, polityka prywatności, informacje o autorze itd. Strony nie posiadają zwykle informacji o dacie utworzenia, a odnośniki do nich znajdują się zazwyczaj w menu witryny. Strony są zwykle odrębnymi elementami, nie powiązanymi bezpośrednio z innymi treściami na stronie. Nie łączymy ich w kategorie i nie dajemy możliwości komentowania. Przykładem strony na tej witrynie jest np. zakładka „Kim jestem?”.

Wpisy a strony

Na większości stron internetowych potrzebujemy zwykle zarówno stron jak i wpisów. Na stronach firmowych – wizytówkach, ważniejszą rolę odegrają strony. Na blogach natomiast – znaczenie stron będzie marginalne, a znacznie ważniejszą rolę odgrywać będą wpisy.