Hosting, domeny – podstawowe pojęcia

Od kilku lat związany jestem z branżą hostingu w Polsce. Codziennie spotykam się z problemami klientów, które wynikają często z braku zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi. W tym artykule wyjaśnię więc kilka podstawowych pojęć związanych z hostingiem i stronami internetowymi.

Dawniej strony internetowe były budowane inaczej niż dziś, trzeba było wszystko zrobić od podstaw, poświecić sporo czasu na naukę HTML, CSS, Java Script. Dziś strony buduje się w oparciu o systemy zarządzania treścią (tzw. systemy CMS). Wyobraź sobie taki system CMS jako zwykłą aplikację, program który będzie uruchamiany przez serwer, kiedy ktoś w Internecie będzie chciał zobaczyć treść Twojej strony www. CMS zostanie uruchomiony, wyśle zawartość strony do przeglądarki internetowej i zakończy swoje działanie. Do stworzenia strony przy pomocy systemu CMS nie musisz mieć tak szerokiej wiedzy z zakresu budowy stron internetowych. Systemy te, tworzone są w taki sposób aby każdy mógł w prosty sposób wybrać wygląd strony z pośród tysięcy darmowych szablonów, utworzyć strukturę menu oraz umieścić treść i zdjęcia za pomocą uproszczonego edytora podobnego do np. Worda.

Aby odwiedzający Twoja stronę mogli ją zobaczyć, należy najpierw umieścić ją w Internecie. Czym jest w ogóle Internet? Internet jest siecią połączonych ze sobą urządzeń. Są to serwery, komputery, tablety, telefony komórkowe, routery, switche, firewalle, lodówki, kuchenki mikrofalowe oraz rożnego rodzaju inne urządzenia, które ktoś pomyślał, że z jakiegoś powodu można by je podłączyć do publicznej sieci. Urządzenia takie jak serwery – zajmują się dostarczaniem treści i usług, komputery, tablety i telefony komórkowe – korzystają z treści i usług udostępnianych przez serwery, a funkcją pozostałych urządzeń jest spowodowanie żeby Internet po prostu działał.

Każde urządzenie podłączone do Internetu posiada indywidualny adres, który zwany jest adresem IP. Adres IP składa się z czterech liczb, każda od 0 do 255, podawanych razem, oddzielonych kropkami, np. 212.77.98.9. Jeśli konfiguracje bezpieczeństwa urządzeń tego nie zabraniają – wszystkie urządzenia podłączone do Internetu mogą się między sobą łączyć i wymieniać dane wykorzystując adresy IP. Jednak odwiedzając strony internetowe, niezbyt często korzystamy z adresów IP serwerów, na których się one znajdują. Próbując odwiedzić stronę Wirtualnej Polski, raczej wpiszemy w przeglądarce adres wp.pl zamiast 212.77.98.9. Właśnie „wp.pl”, czyli to co wpisujesz w pasku przeglądarki internetowej, to nazwa domeny. Tłumaczeniem adresów domen, na ich odpowiedniki w postaci adresów IP zajmują się serwery DNS.

Aby umieścić swoją stronę w Internecie, potrzebujesz konta wykupionego u jednego z dostawców usług hostingowych. Takie konto to po prostu kawałek przestrzeni gdzieś na serwerze podłączonym 24 godziny na dobę do Internetu. Konto jest ograniczone ilością przestrzeni, którą możesz zająć, czy też innymi limitami takimi jak np. ilośc danych, które odwiedzający Twoją stronę mogą pobrać czy limit określający obciążenie serwera które jest generowane poprzez wyświetlanie Twojej strony.

Oprócz konta na którym zostanie umieszczona strona, niezbędna jest jeszcze domena. Domenę również możesz wykupić w firmie która zajmuje się dostarczaniem usług hostingowych. Sama domena jednak nie jest usługą zależną od hostingu i możesz wykupić ją w innej firmie niż ta, w której masz swoją stronę internetową. Domena jest jedynie „drogowskazem” który ma skierować odwołanie z przeglądarki internetowej do odpowiedniego serwera.

Poznanie tych kilku prostych rzeczy pozwoli Ci na swobodny kontakt z firmą hostingową i łatwiejsze zrozumienie jak to wszystko działa.