Darmowy czy płatny hosting?

W Polsce istnieje bardzo dużo firm świadczących usługi hostingowe. Jedne są lepsze, inne gorsze. Jeśli nie chcesz mieć problemów z działaniem Twojej strony internetowej, ani też nie chcesz ponosić wydatków niewspółmiernie wysokich w stosunku do Twoich potrzeb, ważne jest aby rozpocząć współpracę z odpowiednią firmą hostingową.

Darmowy czy płatny hosting? Lepiej pomiń wszystkie firmy oferujące darmowe usługi hostingowe. Jeśli jest coś za darmo, niestety nie będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Twoja strona będzie działała wolno, czasami wcale, a Twoje maile mogą być traktowane jako spam. Na odpowiedź od wsparcia firmy będziesz czekał kilka dni. Na darmowych hostingach, na pojedynczych serwerach umieszcza się tylu użytkowników ile się da. Przez co serwery są bardzo obciążone. Nikt się nie będzie specjalnie przejmował tym, że któryś z użytkowników będzie wysyłał spam przez konto pocztowe do którego stracił hasło, przez co serwer dostanie się szybko na listy serwerów rozsyłających spam i Twoje maile będą automatycznie odrzucane, nawet jeśli nie masz nic wspólnego z tą sytuacją. Jeśli napiszesz maila do firmy oferującej darmowy hosting, jeśli w ogóle dostaniesz odpowiedź – możesz czekać na nią tydzień czasu.

Konto dla prostej strony internetowej będzie kosztowało w granicach 100 zł rocznie. Nie są to aż tak duże pieniądze biorąc pod uwagę ogromną przepaść w jakości usług i obsługi, a jednak jest on istotnym czynnikiem który może decydować o sukcesie Twojej strony internetowej.

Wybierając hosting należy dokładnie przejrzeć ofertę firm, które bierzemy pod uwagę i porównać parametry oferowanych kont. Wiele firm oferuje promocje, np. za pierwszy rok płacisz 1 zł, ale niestety po pierwszym roku dostajemy fakturę na kwotę przekraczającą kilkukrotnie wartość oferowanej usługi. Osoba która nie jest obeznana w temacie, często po prostu zapłaci taką fakturę, ponieważ nie wie jak przenieść swoją stronę do innego operatora. Podobnie wygląda sprawa z domenami – dużo firm oferuje domeny w kwocie 1 zł na pierwszy rok, ale po roku odnowienie domeny kosztuje dwukrotnie więcej niż powinno. Dodatkowo, w przypadku domen – często w regulaminach znajdują się zapisy które uniemożliwiają przeniesienie domeny do innego operatora przed conajmniej jednym przedłużeniem.
Dlatego też, zdecydowanie lepiej jest omijać takie bardzo okazyjne promocje. Niestety w hostingu nie ma nic za darmo i jeśli 100 użytkowników dostanie usługę za kwotę 1 zł na rok, kolejne 200 użytkowników będzie musiało za to zapłacić – 200, gdyż z tych 100, które dostaną konto prawie za darmo, po pierwszym roku – połowa zrezygnuje.

Wybierając firmę warto również zapoznać się z opiniami na jej temat w internecie. Zapoznaj się również z poradami które z pewnością pomogą wybrać Ci dobrą ofertę hostingu dla Twojej strony.