Przyspiesz swojego WordPressa z WP Super Cache

To, jak ważna jest szybkość ładowania strony internetowej – nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jeśli strona ładuje się powoli – użytkownicy mogą nie mieć odpowiednio dużej cierpliwości aby zapoznać się z treścią witryny. Na szybkość ma z pewnością wpływ hosting z jakiego korzystamy, ale najważniejszy jest sam sposób budowy strony.

Nawet bardzo wydajny hosting nie pomoże, jeśli strona jest przeładowana różnego rodzaju wtyczkami, które tworzą skomplikowane zależności. Oczywiście, w tym przypadku – warto jest dokonać analizy potrzeb użytkowników oraz sposobu ich realizacji, gdyż może okazać się, że duża część wtyczek jest po prostu zbędna, ale czasami poprawienie działania strony wykracza już poza nasze możliwości i wiedzę. W takim przypadku – warto zainteresować się wykorzystaniem mechanizmów cache działających po stronie samego serwera. Jedną z wtyczek, która nam na coś takiego pozwoli jest właśnie WP Super Cache.

Dlaczego WP Super Cache?

Wtyczka WP Super Cache ma po prostu wszystko czego potrzebujemy i jest bardzo prosta w konfiguracji. Wtyczka będzie poprawnie działała na każdym hostingu, gdyż nie specjalnych wymagań od serwera na którym jest uruchomiona. Dodatkowo – jej prostota powoduje, że w zasadzie trudno ją źle skonfigurować, zatem nawet samo jej włączenie spowoduje, że zobaczymy wzrost szybkości działania naszej strony internetowej. W przypadku innych wtyczek – ich błędna konfiguracja, paradoksalnie potrafi spowodować spowolnienie strony.

Jak działa cache?

Przed samym uruchomieniem wtyczki – warto wspomnieć jak w ogóle działa cache i dlaczego powoduje, że strona działa szybciej. Po uruchomieniu cache – przy pierwszym odwołaniu do strony – wygenerowana przez WordPressa treść – zapisywana jest w postaci statycznej strony na serwerze. Przy kolejnym odwołaniu do tej samej strony – WordPress, zamiast ponownie budować treść – zwróci wcześniej przygotowaną stronę. W efekcie – strona wyświetla się szybko, prawie nie obciążając serwera.

Instalacja wtyczki WP Super Cache

Instalacja wtyczki WP Super Cache niczym nie odbiega od sposobu instalacji innych wtyczek. W celu instalacji – przechodzimy do panelu administracyjnego WordPressa, a następnie na zakładkę – „Wtyczki” i klikamy „Dodaj nową”. W polu „Szukaj wtyczek” wpisujemy „WP Super Cache”, klikamy „Zainstaluj teraz”, a po zakończeniu instalacji „Aktywuj”.

Konfiguracja wtyczki WP Super Cache

Ustawienia konfigurujące wtyczkę można znaleść w zakładce „Ustawienia” – po kliknięciu na „WP Super Cache”.

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, jest aktywowanie cache – wykonujemy to na zakładce „Easy” – zaznaczamy opcję „Caching On (Recommended)”.

Następnie, przechodzimy na zakładkę „Advanced” i w sekcji „Cache Restrictions” włączamy opcję odpowiedzialną za kompresję stron wysyłanych do użytkowników – „Compress pages so they’re served more quickly to visitors. (Recommended)”.

Dalej – na tej samej zakładce, w sekcji „Expiry Time & Garbage Collection” warto zmienić ustawienia czasu przechowywania danych w cache oraz momentu czyszczenia cache. W tym zakresie – sugeruję wartości minimum 3600 sekund w polu „Cache Timeout”, a czas czyszczenia cache ustawić na godziny nocne, kiedy na naszej stronie jest mały ruch – np. północ.

Z czasem przechowywania danych w cache – warto poeksperymentować, gdyż cache automatycznie się odświeży w przypadku zmiany na stronie, dodaniu komentarza itp. Nie musimy się zatem przejmować tymi przypadkami. Na niektórych stronach – z powodzeniem stosuję czas przechowywania danych w cache który wynosi np. 7 dni (oczywiście podany w sekundach). Powoduje to, że strona działa niemalże jak strona statyczna – powodując niezauważalne obciążenie dla serwera. Warto przetestować jak działa strona i czy poprawnie działają wszystkie dynamiczne elementy witryny, a następnie na tej podstawie dobrać optymalny czas przechowywania stron w cache.

Po wykonaniu tych operacji – strona powinna działać zauważalnie szybciej przy dużo mniejszym obciążeniu serwera.