Dlaczego mój blog nie wyświetla się w Google?

Często mówi się, że jeśli nie ma Cię w Google to po prostu nie istniejesz. Sporo w tym prawdy. Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką i spora część społeczeństwa, nawet nie wie o istnieniu alternatyw. Dlatego też – wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania tej przeglądarki jest czymś obowiązkowym.

Zasada działania wyszukiwarek

Wyszukiwarki internetowe, aby mogły działać – potrzebują tzw. robotów indeksujących, które cały czas przeszukują internet i analizują każdą napotkaną stronę internetową. Strona, po przeanalizowaniu przez robota, jest odpowiednio indeksowana w bazie danych wyszukiwarki, tak aby mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania. Od wizyty robota, do chwili zaindeksowania strony mija zwykle kilka dni. Odrębną kwestią jest już to, na jakie słowa kluczowe oraz na której pozycji pojawiają się strony w wynikach wyszukiwania – są to już skomplikowane i tajne algorytmy firm stojących za wyszukiwarkami. Biorąc pod uwagę fakt, że nowa strona internetowa raczej nie pojawi się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – możemy myśleć, że jest jakiś problem i naszej strony w ogóle nie da się znaleść w Google. Dlatego też, zanim zaczniemy rozwiązywać problem, którego prawdopodobnie wcale nie ma, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie…

Jak sprawdzić czy strona znajduje się w indeksie Google?

Najlepiej po prostu odpytać Google o listę wszystkich zaindeksowanych podstron naszej domeny. W tym celu, przechodzimy na stronę https://google.pl i w polu wyszukiwania wpisujemy: „site:domena.pl”, np „site:szulborski.eu”. Zwróć uwagę, że jest to jeden ciąg znaków, bez żadnej spacji. Jak na poniższym zrzucie ekranu.

Jeśli uzyskaliśmy wyniki wyszukiwania dla domeny naszej strony internetowej – wszystko jest w porządku i naszym problemem powinna być raczej optymalizacja strony tak aby wyświetlała się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jeśli jednak…

Moja strona nie jest widoczna w Google! Co robić?

Przyczyn tego problemu może być kilka, opiszę tu kilka z najbardziej popularnych.

Strona jest nowa

Jeśli strona została dopiero co utworzona – pojawienie się jej w wynikach wyszukiwarek może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Jest to całkowicie normalne zachowanie i nie należy panikować. Aby przyspieszyć indeksowanie możesz skorzystać z narzędzia Google Search Console i zgłosić swoją stronę.

Blokada przed indeksowaniem

Może się zdarzyć, że na Twojej stronie zablokowane zostały roboty wyszukiwarek. Wyobraź sobie sytuację, że rozpoczynasz pracę nad nową stroną. Blokujesz roboty wyszukiwarek, aby Google nie zaindeksowało testowych wpisów, zapominasz o tym, kończysz stronę i czekasz.. Wbrew pozorom – jest to bardzo częsty przypadek. Taką skonfigurowaną stronę możesz otrzymać np. od firmy która wykonuje dla Ciebie stronę. Aby sprawdzić czy nie jest to powodem braku strony w wynikach wyszukiwania, uruchom przeglądarkę i przejdź pod adres „http://domena.pl/robots.txt”, jeśli Twoim oczom ukaże się coś takiego:

User-agent: *
Disallow: /

To znaczy, ze wizyty robotów wyszukiwarek internetowych zostały zablokowane. Wystarczy zatem – wyłączyć tą blokadę z poziomu systemu CMS, z którego korzystasz, bądź też – usunąć plik robots.txt z serwera i wkrótce wszystko wróci do normy.

Strona została usunięta z indeksu

Treści Twojej strony, bądź Twoje działania będące efektem nieumiejętnych prób pozycjonowania strony mogły spowodować naruszenie Wskazówek dla Webmasterów Google. Efektem tego – strona może zniknąć z wyników wyszukiwania. Warto w takim przypadku zajrzeć do narzędzia Google Search Console, w którym może znaleść się informacja o przyczynach braku strony w indeksie Google.

Problemy techniczne

Jeśli Twoja strona przez jakiś czas nie działała poprawnie, np na skutek działania malware, bardzo możliwe że Google usunął ją z indeksu. Po przywróceniu poprawnego działania strony, Google ponownie powinien zacząć wyświetlać Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Potrzeba jednak trochę czasu na to aby robot Google ponownie odwiedził stronę.

Zupełnie bez powodu

Czasami tak się po prostu dzieje. Robot wyszukiwarki mógł nigdy nie trafić na Twoją stronę, bądź też mógł wystąpić jakiś błąd z indeksowaniem. Internet jest ogromny i czasami po prostu na Twoją stronę mógł nikt nigdy nie trafić. W takim wypadku, podobnie jak w pierwszym opisywanym przypadku – najlepiej zgłosić stronę za pomocą Google Search Console.