Jaki hosting wybrać?

Znalezienie dobrego i pewnego hostingu na polskim rynku to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza teraz, po dość głośnej awarii hostingu 2be.pl czy też nieoczekiwanym wyjściem z polski firmy 1and1 i pozostawieniu klientów na lodzie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jak wybrać dobry hosting oraz na co zwrócić uwagę przeglądając oferty firm hostingowych w Polsce. Zdrowy rozsądek, analiza i porównanie ofert pozwoli na wybranie firmy z której będziemy korzystali przez wiele lat.

Cena odnowienia usługi

Kilka z największych polskich firm hostingowych stosuje zabiegi mające na celu dać prawie wszystko za darmo w pierwszym roku działania usługi, a w kolejnych latach podnieść ceny dużo powyżej wartości rynkowej usługi. Bardzo jednak ukrywają tą informację na swoich stronach internetowych. Aby sprawdzić cenę odnowienia usług, trzeba przekopywać się przez trudne w zrozumieniu, długie i nudne regulaminy. Pomyślisz sobie pewnie – „OK, za rok po prostu zmienię hosting”. Rozumowanie wydaje się słuszne, jednak wiele osób, mimo wszystko, po roku opłaca fakturę na kwotę kilkuset złotych za konto, które u konkurencji kosztuje 100 zł. Do tego firmy te, bardzo utrudniają migrację usług, np uniemożliwiając przeniesienie domeny przed conajmniej jednym odnowieniem jej po pełnej cenie.

Parametry konta

Hosting hostingowi nie jest równy. Oferty firm hostingowych różnią się parametrami takimi jak miesięczny transfer danych, powierzchnia, przydzielona moc serwera, limit stron internetowych i inne. Zwróć uwagę i porównaj te parametry, często usługi o podobnych parametrach potrafią różnić się ceną nawet 2-3 krotnie. Dowiedz się również co się dzieje jeśli przekroczysz przydzielone zasoby. Czy Twoja strona zostanie zablokowana czy po prostu zwolni?

Darmowy certyfikat SSL

Ostatnie wersje przeglądarek internetowych, na stronach, które nie wykorzystują protokołu SSL wyświetlają komunikat o braku zabezpieczeń. Taki komunikat nie budzi zaufania do Twojej strony, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku sklepów internetowych. Jest na to rozwiązanie – niektóre firmy wprowadziły do swojej oferty darmowe certyfikaty SSL Let’s Encrypt. Dzięki temu, zupełnie za darmo masz możliwość zainstalowania na swojej stronie certyfikatu SSL. Jeśli wybierzesz firmę, która nie oferuje certyfikatów Let’s Encrypt – będziesz musiał dokupić pełnopłatny certyfikat, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Okres testowy

W myśl zasady, aby nie kupować kota w worku – zdecydowanie warto wybrać ofertę firmy, która daje swoim klientom okres testowy. Dzięki temu możesz zupełnie za darmo założyć konto, zainstalować tam swoją stronę internetową, sprawdzić jej szybkość. Możesz skontaktować się ze wsparciem technicznym czy też obejrzeć panel zarządzania kontem. Czasami okres testowy podlega dodatkowym ograniczeniom w stosunku do pełno płatnego konta, ale nawet to pozwala na dość dobrze zapoznanie się z firmą i sprawdzenie, czy ta usługa będzie nam odpowiadała.

Serwerownia

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie gdzie firma hostingowa kolokuje swoje serwery. Czy posiada własną serwerownie, czy też wynajmuje miejsce od jednej z serwerowni funkcjonujących na rynku. Lepiej zaufać firmie, która dzierżawi powierzchnię do dużego data center bądź też posiada swoją własną serwerownie na odpowiednim poziomie. Należy omijać usługodawców posiadających własne, tzw. „garażowe” serwerownie. Minimalizujemy w ten sposób czynnik ewentualnej awarii, która nie jest bezpośrednio zależna od firmy hostingowej. Dobra serwerownia powinna być zbudowana w ten sposób, aby nawet duża awaria nie powodowała przerw w świadczeniu usług. Warto również zwrócić uwagę na to czy data center z którego korzysta firma hostingowa znajduje się w Polsce. Lokalizacja serwerowni ma oczywiście niemały wpływ na szybkość działania stron internetowych. Dodatkowo nie każdy chce aby dane jego klientów były przechowywane na drugim końcu świata.

Bezpieczeństwo

Sprawdź jak często firma wykonuje backupy i jak długo je przechowuje. Awarie mogą zdarzyć się każdemu, ale częsty backup może uratować sytuację i pozwolić na przywrócenie usługi ze stanem z przed maksymalnie kilku godzin. Firmy które traktują poważnie bezpieczeństwo wykonują backupy nawet kilka razy dziennie. Niestety tych którzy nie wykonują backupów nie brakuje, nawet wśród dużych firm – przykładem może być ogromna wpadka hostingu 2be.pl. Warto zwrócić też uwagę na to jak firma realizuje współdzielenie zasobów serwera pomiędzy użytkowników. Jeśli na jednym serwerze znajduje się kilkaset kont hostingowych – czy np. atak na strony jednego klienta nie spowoduje utrudnień w działaniu naszych stron internetowych.

Wsparcie techniczne

Możliwość łatwego kontaktu z firmą hostingową jest bardzo ważna. Sprawdź w jaki sposób możesz się z nimi skontaktować oraz jak szybko odpowiadają na wiadomości. Zwróć uwagę czy za każdym razem otrzymujesz merytoryczną odpowiedź. Niestety część firm dostępnych na polskim rynku postawiło sobie za cel odpowiedź w 5 – 15 minut od zgłoszenia, niekoniecznie udzielając za każdym razem wyczerpującej odpowiedzi. Prowadzi to do sytuacji kiedy do rozwiązania problemu wymagana jest wymiana kilku bądź nawet kilkunastu wiadomości.

Darmowa migracja usług

Jeśli posiadasz już swoją stronę internetową – sprawdź czy firma którą jesteś zainteresowany udostępnia opcję przeniesienia strony z innego hostingu. Taką operację dobrze jest powierzyć specjalistom, którzy wykonają przeniesienie szybko i bez problemów. Niektóre firmy oferują taką usługę w pakiecie przy zamówieniu usługi hostingowej.

Opinie

Na koniec warto zwrócić uwagę co mówią o firmie inni klienci. Warto poczytać fora dyskusyjne czy też zajrzeć na jeden z największych polskich portali poświęconych hostingowi – http://top100.wht.pl.

Co polecam?

Ta strona, jak i wszystkie inne strony którymi zarządzam, znajduje się na serwerach firmy AttHost. Firma, pojawiając się na polskim rynku zdecydowanie sprzeciwiała się praktykom darmowego rozdawania usług i pobierania za nie astronomicznych opłat w kolejnych latach działania usługi. AttHost oferuje darmowy, 14 dniowy okres testowy który pozwala na sprawdzenie i przetestowanie usług. Serwery AttHost znajdują się w sprawdzonej i uznanej serwerowni – Sprint Data Center w Olsztynie. AttHost oferuje darmowe certyfikaty SSL Let’s Encrypt, darmową migrację stron internetowych oraz wykonuje kopię zapasową 4 razy na dobę. Całość usług zarządzana jest przez autorski, przyjemny i łatwy w obsłudze panel administracyjny. Zapoznaj się z ofertą AttHost i skorzystaj z darmowego okresu próbnego.