Kreatory stron są pozornie bardzo prostą i szybką metodą na stworzenie swojej własnej strony internetowej. Kierowane są, zwłaszcza przez firmy hostingowe, do osób rozpoczynających swoją przygodę z własnym miejscem w sieci. Bardzo często widzę w internecie opinie – ta firma nie posiada kreatora stron, więc nie jestem zainteresowany ich ofertą. Czy to jest dobre podejście? Moim zdaniem nie. Są dużo lepsze i równie proste metody tworzenia stron internetowych, nawet jeśli nie mieliśmy z tym jeszcze do czynienia. Oto trzy powody aby trzymać się z daleka od różnego rodzaju kreatorów stron internetowych.
Ograniczona funkcjonalność
Kreatory stron są bardzo ograniczone. Zwykle uzyskujesz dostęp do kilkunastu – kilkudziesięciu szablonów wyglądu stron oraz kilka gotowych modułów, które ograniczają funkcjonalność i użyteczność strony internetowej. Nie masz możliwości instalowania dodatkowych rozszerzeń czy wtyczek. Uzyskujesz dostęp jedynie do tego stworzyli autorzy kreatora stron. Jeśli jakiś moduł nie działa tak jak sobie to wyobrażasz – niestety, nic z tym nie zrobisz.
Słabe wsparcie techniczne
Słabe wsparcie techniczne. Jeśli budujesz stronę internetową w kreatorze stron i napotkasz na jakiś problem, masz bardzo ograniczone możliwości szukania pomocy. W zasadzie jedyna droga uzyskania wsparcia to kontakt z firmą hostingową. Jednak w podstawowym pakiecie wsparcia technicznego, firmy te nie będą zbyt chętne w rozwiązaniu Twojego problemu. Znalezienie pomocy poza hostingiem – będzie trudne, gdyż systemy te są mało popularne.
Brak możliwości zmiany hostingu
Ostatnim powodem na który chciałbym zwrócić uwagę – jest prawdopodobnie tym najważniejszym. Strony zrobionej w kreatorze firmy X nie przeniesiesz do firmy Y tak aby zachować jej pełną funkcjonalność. Oznacza to tyle. że jeśli nie będziesz zadowolony z aktualnego hostingu – niestety musisz się z nim męczyć, gdyż decyzja o zmianie firmy hostingowej będzie wiązała się ze zbudowaniem strony od nowa. Budowa niektórych kreatorów wprawdzie pozwala na przeniesienie strony, ale stracisz możliwość edycji treści. Na co więc nam strona której nie możemy w żaden sposób modyfikować? Pomyśl sobie, co w przypadku, kiedy firma hostingowa skończy działalność – stronę musisz budować od nowa. Wbrew pozorom jest to poważny problem – ostatnio firma 1and1 ogłosiła zakończenie działalności w Polsce. Ich sztandarowym produktem był właśnie kreator stron internetowych..
Czego użyć zamiast kreatora stron?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – skorzystaj z jednego z darmowych systemów CMS np. WordPress, Joomla czy też Drupal. Uzyskujesz niemalże nieograniczone możliwości, dostęp do ogromnej społeczności ludzi zaangażowanych w budowę stron opartych o te platformy oraz przenośność strony i gwarancję poprawnego działania w każdej firmie hostingowej.
Zbudowanie strony w oparciu o jeden z popularnych, darmowych systemów CMS nie jest wcale trudniejsze niż użycie kreatora stron internetowych.